Docieplenie budynku — lista korzyści

Docieplenie budynku jest jedną z najpopularniejszych inwestycji wykonywaną zarówno w nowo wybudowanych, jak i starszych domach. Polega ona na przymocowywaniu do ścian zewnętrznych materiału ocieplającego. Najczęściej używa się do tego celu styropianu lub wełny mineralnej o różnych grubościach. Jakie są jego najważniejsze zalety? 

Cieplej zimą

Jak sama nazwa wskazuje najważniejszym powodem, dla którego docieplanie domów jest tak popularne, jest chęć zwiększenia temperatury w budynku. Ściany ze względu na swoją powierzchnię mają bardzo duży wpływ na jej wysokość w pomieszczeniach. Dlatego w wielu budynkach są one głównym czynnikiem odpowiedzialnym za straty ciepła. Docieplenie sprawia, że pokoje nagrzewają się szybciej, a jednocześnie wychładzają wolniej. Ma to bezpośrednie przełożenie na oszczędności związanie z kosztami ogrzewania, niezależnie od używanego do tego celu źródła ciepła.  

Chłodniej latem

Istnieje również inny pozytywny efekt dotyczący temperatury w domu po przeprowadzeniu docieplenia, o którym mówi się mniej. Jest nim niższa temperatura w środku podczas upałów. Latem warstwa ocieplająca na ścianach działa odwrotnie jak zimą i utrzymuje gorące powietrze na zewnątrz budynku, ograniczając jego nagrzewanie. Jest to szczególnie zauważalne w pomieszczeniach położonych przy mocno nasłonecznionych ścianach. 

Wzrost wartości nieruchomości

Przeprowadzenie tej inwestycji ma wpływ również na wartość domu w przypadku jego sprzedaży. Docieplone budynki są dużo chętniej kupowane, ponieważ nabywca nie będzie musiał w takim przypadku przeprowadzać tej inwestycji samemu. Na element ten kupujący zwracają uwagę zwłaszcza w starym budownictwie, ponieważ brak ocieplenia prowadzi do szybszego niszczenia się domów, na przykład poprzez przemarzanie ścian.

Izolacja akustyczna

Materiały ocieplające w pewnym stopniu zapewniają także izolację akustyczną. Dlatego dzięki ich zastosowaniu w domu będzie ciszej. Jest to duża zaleta szczególnie w budynkach położonych przy głośnych i ruchliwych ulicach.

W przygotowaniu artykułu pomogła firma RemonTech — właściciel sklepu internetowego https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/

Jedna odpowiedź do “Docieplenie budynku — lista korzyści”

  1. Docieplenie budynku daje dużo możliwości. Np. na http://grupaeneco.pl/ mamy ofertę instalacji pompy ciepła, która obecnie jest uznawane na najkorzystniejsze rozwiązanie ogrzewania nieruchomości. Przy odpowiednim dociepleniu pompa może zredukować dość mocno całkowite koszty zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *